• ЈУДГ ,, 25 Мај'

    - еднаков пристап до квалитетна воспитно –образовно делување и згрижување на секое дете - индивидуализиран пристап кон детето - вклучување на семејството и пошироката општествена заедницата во воспитно образовниот процес Read More
  • ЈУДГ ,, 25 Мај'

    еднаков пристап до квалитетна воспитно –образовно делување и згрижување на секое дете Read More
  • 1
  • 2
  • 3

Исхрана

-ЈАВНА УСТАНОВА ЗА ДЕЦА – ДЕТСКА ГРАДИНКА ”25 МАЈ” – ОПШТИНА ГАЗИ БАБА – СКОПЈЕ

КОМИСИЈА ЗА ИСХРАНА НА ДЕЦА

Дел. бр. 08-125/5

Од 18.12.2017 год.

ЛИСТА ЗА ЈАДЕЊЕ ЗА ДЕЦА

СЕЗОНА :  ЗИМА 2017/2018

Изработил:                                                                                                                                                      

 Ана Стојменовиќ - мед.сестра  

 Светлана Спасовска - главен готвач  

Контролирал :  

Кети Алексовска  - претседател на комисијата

   

Одобрил :

Емилија Николова - директор

 

 

 

ЛИСТА ЗА ЈАДЕЊЕ ЗА ДЕЦА НАД ДВЕ ГОДИШНА ВОЗРАСТ

СЕЗОНА ЗИМА 2017/2018

 

Ден во неделата

ПРВА НЕДЕЛА

ВТОРА НЕДЕЛА

ПОНЕДЕЛНИК

појадок: интегрален леб со намаз од туна со краставички

                чај со мед и лимон

ужинка:  овошје / зеленчук

ручек:     пилешка супа , потпечени макарони со 

                урда и јајца

ужинка: варена пчница 

појадок: интегрален леб со млечен намаз од пржена урда со јајце, чај со мед и лимон 

ужинка:  овошје / зеленчук

ручек:    тестенини во сос од  јунешко месо ,                                    

                сезонска салата , интегрален леб

ужинка: бисквит прелиен со чоколаден фил / интегрални житарки со овошен вкус 

ВТОРНИК

појадок: палента  со рендано сирење  и кисело млеко 

ужинка:  овошје / печена тиква 

ручек:     вариво ориз со мешан зеленчук,

              печурки и пилешко месо,  

               сезонска  салата,                  

                интегрален леб  

ужинка:  благ пекарски производ

појадок: јуфки со рендано  сирење и јогурт

ужинка:  овошје / печена тиква 

ручек:     пилешка супа, тава ориз со зеленчук/златна 

                мешавина,  печурки и пилешко месо, 

                сезонска салата, интегрален леб  

ужинка:  благ пекарски производ

СРЕДА

појадок: сендвич / лајбица со намаз од путер и сирење , млеко 

ужинка:  интегрален кекс 

ручек:    грашок/ боранија со јунешко месо без коска,  

                сезонска салата , интегрален леб

 ужинка: бисквит торта со пудинг 

појадок: сендвич / лајбица  со намаз од путер и кашкавал  и    

               чај со мед и лимон 

ужинка:  овошје / печена тиква 

ручек:     вариво зелка со јунешко месо,  леб

 ужинка:  пудинг

ЧЕТВРТОК

појадок: интегрална леб  со намаз од павлака и варено јајце, чај со мед и лимон 

ужинка:  овошен сок

ручек :    пире од компири и пржена риба, сезонска

                салата , интегрален леб

ужинка:  овошје 

појадок: пржени лепчиња со јајца и јогурт 

ужинка:  овошен сок

ручек :    македонска јанија со компири, зеленчук и

                јунешко месо, сезонска салата,   

                интегрален леб

ужинка:  овошје 

ПЕТОК

појадок: леб  со намаз од  мармалад и млеко со какао 

ужинка:  овошје / зеленчук 

ручек:     чорбест грав со зеленчук , сезонска

                салата,  леб

ужинка:  солен пекарски производ 

појадок: корнфлекс (крцкави топчиња од житарки

                со вкус на чоколадо) со  млеко

ужинка:  овошје / зеленчук 

ручек:     вариво леќа со ѓувеч , сезонска салата,  

                леб

ужинка:  солен пекарски производ 

Совет за алергии: за алергени, видете ги состојките од кои се направени оброците во прилогот*

 

 

ЛИСТА ЗА ЈАДЕЊЕ ЗА ДЕЦА ДО ДВЕ ГОДИШНА ВОЗРАСТ

СЕЗОНА ЗИМА 2017/2018

 

Ден во неделата

ПРВА НЕДЕЛА

ВТОРА НЕДЕЛА

ПОНЕДЕЛНИК

појадок: тарана со путер и рендано сирење

ужинка:  овошен сок

ручек:     пилешка супа,  пасирани потпечени 

                макарони  со урда и јајца

ужинка:  пудинг  со млеко и кандирана брусница

појадок: тарана со путер и рендано сирење

ужинка:  овошен сок

ручек:     пасирани тестенини во сос од јунешко месо ,  

                пилешка супа, сезонска  салата , интегрален  

                леб

ужинка:  сутлијаш со млеко и суво грозје

ВТОРНИК

појадок: пасирани јуфки со рендано сирење и

                јогурт

ужинка:  овошје / зеленчук

ручек:    пилешка супа, пасирановариво ориз

               со зеленчук, печурки и пилешко месо,   

               сезонска  салата, интегрален леб

ужинка: овошје

појадок: палента со рендано  сирење и кисело

                млеко

ужинка:  овошје / зеленчук

ручек:    пилешка супа, пасиран ориз со зеленчук, 

                печурки и пилешко месо, сезонска

                салата, интегрален леб  

ужинка:  овошје

СРЕДА

појадок: кашичка од интегрални бисквити со млеко

ужинка: овошје / зеленчук

ручек:    пасиран грашок/ боранија со јунешко месо   

               без коска, сезонска салата , леб

ужинка: пире од варено овошје со бисквити

појадок: кашичка од интегрални бисквити со млеко

ужинка:  овошје / зеленчук

ручек:     вариво зелка со јунешко месо,  леб

ужинка:  пире од варено овошје со бисквити

ЧЕТВРТОК

појадок: детска инстант храна –пченични снегулки со

               додатоци

ужинка: овошен сок

ручек:    пасирано   пире од компири и пржена риба,                      

               сезонска  салата , интегрален леб

ужинка: овошје

појадок: детска инстант храна –пченични снегулки со

                додатоци

ужинка:  овошен сок

ручек:    пасирана  македонска јанија со компири,

               зеленчук и јунешко месо, сезонска салата,  

               интегрален леб

ужинка:  овошје

ПЕТОК

појадок: гриз на млеко

ужинка:  компот

ручек:    пасиранчорбест грав со зеленчук , сезонска   

               салата, леб

ужинка: млеко со какао

појадок: гриз на млеко

ужинка:  компот

ручек:     пасирановариво леќа со ѓувеч , сезонска

                салата, леб

 ужинка: млеко со какао

Совет за алергии: за алергени, видете ги состојките од кои се направени оброците во прилогот*

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk